16-06-2019

Studenci Inżynierii morskiej i brzegowej PG z wizytą na budowach DORACO

Zajęcia praktyczne to najefektywniejsza forma przyswajania wiedzy. Korporacja Budowlana DORACO, patron międzywydziałowego kierunku Inżynieria morska i brzegowa Politechniki Gdańskiej, zaprosiła zatem studentów na wybrane, aktualnie realizowane przez spółkę inwestycje hydrotechniczne.  

Wizyty szkoleniowe studentów Inżynierii morskiej i brzegowej na budowach hydrotechnicznych są istotnym elementem współpracy DORACO i Politechniki Gdańskiej w ramach tego kierunku – mówi Piotr Siemaszko, Dyrektor Oddziału Hydrotechniki w DORACO. - Inżynierowie DORACO, eksperci w dziedzinie hydrotechniki, chętnie dzielą się praktyczną wiedzą związaną z realizowanymi kontraktami, zaś studenci mają możliwość poznać specyfikę prac hydrotechnicznych, w zależności od stopnia zaawansowania i wielkości danego projektu.

W piątek 14 czerwca br., studenci Inżynierii morskiej i brzegowej odwiedzili Nabrzeża OPP i Mew w Porcie Gdańsk, gdzie trwają zaawansowane prace żelbetowe, powstaje nawierzchnia nabrzeża, a na odcinku Mew wykonywana jest konstrukcja płyty nabrzeża. Następnie grupa przeszła na nabrzeże BON, gdzie zrealizowano już roboty kafarowe - pogrążono ściankę typu combi-wall oraz wykonano pale CFA. Aktualnie wykonywane są tam wygaszacze fal, których zadaniem będzie rozpraszanie energii falowania oraz niwelowanie zjawiska fali odbojowej.

fot. Doraco

fot. Doraco

Kolejnym punktem wyjazdu była budowa terminalu pasażerskiego w Porcie Gdynia. To obecnie kluczowy projekt portu, jego zrealizowanie umożliwi przyjmowanie jednostek promowych wielkości 245 metrów. Trwają tu prace związane z wykonywaniem palowania pod budynek terminalu oraz prace przygotowujące do rozbudowy i modernizacji nabrzeża.

- Możliwość bezpośredniej obserwacji prac na budowach hydrotechnicznych to dla studentów naszego kierunku wyjątkowa okazja, aby wiedzę teoretyczną skonfrontować z praktyką. Podczas takich wizyt studenci widzą, jak faktycznie wygląda praca na budowach. Mogą także na bieżąco rozmawiać o nurtujących ich kwestiach z doświadczonymi pracownikami – powiedział na zakończenie spotkania Jacek Frost z Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej, opiekun grupy.

fot. Doraco

fot. Doraco

 

powrót