Portret młodego mężczyzny namalowany około 1640 roku został przekazany Muzeum Narodowemu w Gdańsku jako wieloletni depozyt.
Portrety Peetera Danckersa de Rij są znakomitym uzupełnieniem ekspozycji muzealnej. Ze względu na swoją wielką artystyczną klasę i ogromne znaczenie artysty w historii nie tylko gdańskiego malarstwa, ale również polskiego malarstwa barokowego eksponowanie tych dzieł umożliwi pełniejszą prezentację sztuki gdańskiej XVII wieku i zarazem kulturowego portretu samego miasta.
Peeter Danckers de Rij, pochodzący z Holandii, byl uznanym portrecistą. Artysta został sprowadzony do Polski przez króla Władysława IV Wazę ok. 1635 r. jako portrecista i dekorator najprawdopodobniej w związku z przygotowaniami do ślubu monarchy z Cecylią Renatą Habsburżanką.
Wkrótce został nadwornym malarzem Wazów, malował głównie portrety. Działał w Warszawie, Gdańsku i Wilnie. W Polsce malarz spędził ćwierć wieku, aż do swojej śmierci w 1661 r. Artysta został napadnięty i śmiertelnie raniony w miejscowości Rudniki pod Wilnem. Wedle anegdoty talent portrecisty pomógł schwytać złoczyńców, bowiem ostatnią pracą artysty były szkice przedstawiające oprawców.
Pan Prezes Andrzej Hass został odznaczony srebrnym medalem BENE MERENTI (Czyniący Dobrze) przyznawanym przez Dyrekcję Muzeum Narodowego w Gdańsku za zasługi dla upowszechniania sztuki i pomoc dla działalności muzeum.