Wróć do wszystkich realizacji

BANK GOSPODARSTWA KRAJOWEGO

Kategoria
Obiekty użyteczności publicznej
Obiekty użyteczności publicznej
Data realizacji:
2025
Miasto:
Warszawa
Inwestor:

Przebudowa budynku siedziby centrali Banku Gospodarstwa Krajowego

Zmodernizowana zostanie historyczna siedziba BGK w Alejach Jerozolimskich 7.

Budynek, który został zaprojektowany przez prof. Rudolfa Świerczyńskiego został wybudowany w 1931 roku i jest obecnie wpisany do rejestru zabytków.

Przebudowa sprawi, że wnętrza budynku odzyskają dawny, przedwojenny układ, jednocześnie tworząc nowoczesne i angażujące środowisko pracy. Dokumentację projektową przygotowało biuro JEMS Architekci i dotyczy ona 7-kondygnacyjnego obiektu z dwiema kondygnacjami podziemnymi o powierzchni całkowitej wynoszącej ponad 25 500 mkw.

W ramach inwestycji wnętrza budynku zostaną przebudowane z układu gabinetowego na przestrzeń otwartą. To pozwoli pomieścić w budynku nawet 1,3 tys. ludzi (tuż przed przeprowadzką do Varso pracowało tam ok. 700 osób).

Sale operacyjne wschodnia i zachodnia zostaną przebudowane na funkcję biurową, w tej drugiej przy okazji zostanie dobudowana antresola. Centralna sala operacyjna zostanie przekształcona w wielofunkcyjną przestrzeń, w której będzie można organizować koncerty, wystawy i bankiety.

Konserwator uczulił, by zachować bogate wnętrza budynku. Wyliczył, że użyto tam aż pięciu gatunków marmurów (wszystkie krajowe) – z kamieniołomów w Bolechowicach, Zelejowie, Dębniku, Szewcach i Morawicach. A jako okładziny ścian po raz pierwszy użyto alabastru.

Wszystkie oryginalne materiały zostaną zachowane lub odtworzone, podobnie jak zbudowane zostaną ze szklanych cegieł świetliki nad salami operacyjnymi. Wnętrza zostaną doposażone o elementy dekoracyjne nawiązujące do historycznych rozwiązań, ale ich nie kopiujące.

Więcej realizacji w kategorii Obiekty użyteczności publicznej
Przejdź do wszystkich realizacji